streda 19. apríla 2017


AN ODE TO "SWEATING"


I love "sweating".
I have read about it last year on a blog by Tony Tickle - here´s the link for you:
https://yamadori.co.uk/2016/01/04/improving-the-success-rate-of-yamadori/
It helped one rootless hawthorn with trunk diameter of about 15 cm to root last year, and one blackthorn is alive and well thanx to it as well I believe, starting it´s second season as a prebonsai.
So this year I decided that all of my deciduous yamadori, freshly collected trees will be subjected to sweating to maximize their chances of survival.
Now here are some pics of some of them after a month in black bags.
There are still 2 trees left that show no signs of life yet, one of them japanese maple with great potencial, so I keep my fingers crossed tightly for that one, and hope that it didn´t bled out all of it´s energy through the large cuts I performed on it.
But here´s the pics of the ones that I believe made it:


SK:


Óda na "potenie"


Milujem "potenie".
Čítal som o ňom minulý rok na stránke Tonyho Tickla - tu je link:
https://yamadori.co.uk/2016/01/04/improving-the-success-rate-of-yamadori/
Minulý rok mi táto technika pomohla zakoreniť vyvalený hloh bez koreňov s priemerom asi 15 cm a taktiež jedna trnka vykopaná skoro bez koreňov je verím že nažive tiež vďaka tomu.
Takže tohto roku som pre istotu dal do čiernych vriec všetky opadavé vykopané stromčeky, aby som zvýšil ich šance na prežitie.
Tu je pár fotiek po mesiaci vo vreciach.
Ešte 2 stromčeky nejavia žiadne známky života, jeden z nich je japonský javor s veľkým potenciálom, takže ešte stále držím prsty pevne zovreté aby to dal.
Ale späť k tým, ktoré sú už verím že "za vodou" :)Filed maple
Javor poľný

Finally identified: Populus x canescens - grey poplar
Konečne identifikovaný: Topoľ sivýBirches:
Brezy:
Carpinus:
Hrab:


Blackthorn:
Trnka:

Large hawthorn:
Veľký hloh:


Large Field maple:
Veľký javor poľný:


Twintrunk hawthorn, with tiny root growing from the trunk on picture 3
Dvojkmeň hloh, s malinkým koreňom rastúcim priamo z kmeňa na tretej fotke


So this is it, I consider this technique much better way of increasing your chances for collected trees to root and survive collection than preparing them for a few years for collection on a spot in the wild and worrying that they might get crushed by tractors.
Since they´re still in bags, they will be protected against late spring frosts so even less worries for me :)Tak to je všetko, myslím si že táto technika je oveľa lepšou alternatívou k pripravovaniu stromčekov na ich pôvodnom stanovišti počas pár rokov na zvýšenie šance ich ujatia sa, a obáv či ich zatiaľ nejaký traktor nevykĺči.
A keďže sú stále vo vreciach, odpadá mi aj starosť o neskoré jarné prízemne mrazy, povyberám ich z vriec až keď pominú :)

PS: 2 more pictures, above mentioned last year yamadori hawthorn and blackthorn after a year in pots.
PS: 2 ďalšie fotky, vyššie spomínaný hloh a trnka po roku v miskách.

 

5 komentárov:

 1. Moc pěkné Mimo. Podobný princip "oživování" problematických stromků jsem poprvé četl v Bonsaj živé umenie. Dle mého názoru jeden nejlepších časopisů v našem regionu... Škoda, že jim to utnuli.
  I když na problematické stromky používám různé podpůrné techniky - nejen "mrtvolkování", základem pro mě zůstává jediné - přinést domů co nejvíce kořenové hmoty. As you may remember - I am a freak...
  Já vím, že vodu nezastavím, ale tahle technika má dvojí stránku. Je skvělá pro zvýšení šancí na přežití stromků, u kterých se nepodaří zabezpečit dostatek kořenové hmnoty. V nesprávných rukou ale vede k "drancování" rostlin, na které by si jinak normálně uvažující člověk netroufl. As I said: I am a freak.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. :D diki Mr.Freak
  Aj u mňa je samozrejmosťou snažiť sa o čo najväčší koreňový bal, no nie vždy je tých korienkov dostatok po vymytí balu a neraz zistím že som si doniesol stromček s kopou blata popretkávanou cudzími koreňmi.
  Nechcem zbytočne riskovať, mám tu zopár zaujímavých stromčekov na tých betonovych platniach, no s koreňmi pevne pod nimi, hlavne borovice, niektore ich maju na nich a stačí obstrihať, no niektorými nepohnem, tie tam ostávajú. No ich budúcnosť je neistá, pretože pri súčasnom tempe vyklčovania môže dojsť aj na nich a niekto môže dostať nápad využiť tú nádž na zavlažovanie sadu na iné účely a pôjdu aj všetky stromčeky k čertu. Preto považujem všetky stromčeky čo odtiaľ mám, aj z iných miest sadu za doslova zachránené. Ako som už neraz spomínal, lokálnym bonsajistom už vyklčili údajne stovky stromčekov ktoré si roky pripravovali....

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Jasné.
  Pro zajímavost. "Cizí" kořeny nutně nemusí být opravdu cizí. U některých svých stromků jsem se setkal s něčím, čemu říkám "reversed roots " - stromek udělá dlouhý kůlový kořen a z jeho konce vyžene vyživující kořen, který se stáčí nahoru a obrůstá patu stromu. Setkal jsem se s tím hlavně na velice suchých lokalitách na hlubokých půdách nebo štěrkovištích. Letos jsem takhle doloval mahalebku - první použitelný kořen byl v hloubce cca 60 cm a odtud se stáčel nahoru. Další byly ještě hlouběji. takže jsem to riskl a použil jsem tenhle jediný kořen se sorbční aktivitou.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Chýba mi tvoj blog Vladimíre, rád by som zase nahliadol do zákutí tvojej zahrádky a pokochal sa tvojími stromčekmi, prácou s mŕtvym drevom, graftovaním a tiež by som rád videl čo si toho roku nakopal :) A ako sa má tvoj potopenec hrušky ktorý som vraj inšpiroval potápať a ten následne inšpiroval mňa potopiť zo tri konáre na jednej starej hruške ktorú som nejak minulý rok obchádzal aj keď materiál na potápanie je to oveľa lepší ako tá moja prvá hruška :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Hruška se má skvěle. Díky Tobě vykročila novým směrem s cílem stát se velice krásným stromkem.

  OdpovedaťOdstrániť

penjing

penjing