pondelok 15. augusta 2016

FROM 1 FICUS MALLSAI TO A PENJING LANDSCAPE OF 3 IN 6 MONTHS


This is the story of 1 ficus mallsai that I have got as a gift from my dad last february.
I took it as an experiment and wanted to see how much can ficus plant take, but didn´t want to harm it so I have been watching it closely all along and was willing to stop abusing it the minute I spot some sign of bad health.
The results are great and the plant didn´t loose a single leaf.
As a beginner at bonsai hobby myself (started with it last year in march) I want to show other beginners who are craving for something nicer than a mallsai from supermarket but do not have money to buy a proper bonsai or even potensai, that you can create something nice to look at - or something interesting - even from mallsai.


So after I got it I left it to get used to new conditions and waited for spring to repot it.
After repotting the tree started to grow new leaves and branches rapidly, so after a month I did 1st air layering. I also cut 1 tiny branch and stuck it in the substrate next to a tree to see if it starts to grow roots.
In about a month I spotted the roots on top of the substrate that looked nice and fat so after a few days I decided to inspect the new rootball and after seeing that there might be enough of roots to support the plant, I cut off the airlayer.
I also gently removed the cutting and I have seen that there were no roots at all, but cutting seemed to be alive and well even without them.
So I stuck it in water and watched the water level everyday.
Then I moved both parts and a cutting outside to enjoy the sun.
After about 3 weeks, when I saw that both parts of ficus are doing fine and growing away, I started to air layer again.
By that time my tiny cutting grew 3 tiny roots, so while at it, I took another few cuttings and put it in a cup with the first one.
A bit later I planted first cutting in a small pot, but it didn´t survive.
Other cuttings are starting growing some roots but this time I will wait for more of them to be able to support the plants.
Another month passed and 2nd air layering was a success.
So I separated the air layer and I improvised a tiny landscape.
I planned to use different stones once I get to collect some by our river called Torysa.
And it took just a few days and I had half full bucket of nice stones, which were cut the following day after collection and the landscape is finished for now.
If my cuttings will root and survive, they will be added to the landscape.
I am working on the main tree and trying to get the buds to appear lower on the trunk by cutting the fast growing top of the tree to just a few bottom leaves.
Last pic is after most recent cuts.
I am happy with what was achieved in just 6 months - and that I have finally a penjing that will be a nice decoration for my window sill in winter.
Total cost of this thing:
Ficus - 9 euro
Slab - 3 euro
Substrate and keto - 3 euro
So now it is your turn - go ahead and have fun! :)


 

Plan:
1st air layering


After separation2nd air layering

improvised landscape
landscape finished for now
after cutting the top again to promote backbudding

SK:

OD SUPERMARKETOVÉHO BONSAJA KU KRAJINKE Z TROCH JEHO ČASTÍ ZA 6 MESIACOV

 Toto je príbeh jedného fikusu z OBI, ktorý som dostal ako darček od otca minulý február.
Poňal som to ako výzvu a experiment s cieľom zistiť, koľko toho taký fikus znesie, ale zase som mu nechcel ublížiť a preto som ho celý čas pri experimentovaní sledoval a bol pripravený prestať pri akomkoľvek náznaku že sa mu moje počínanie nepáči. Výsledky sú výborné a rastlina nestratila jediný lístok – len tie čo som ja ostrihal. Ako začiatočník v tomto hobby – začal som s bonsajmi v marci minulého roka – chcem ukázať iným začiatočníkom, ktorí by chceli mať niečo krajšie ako len „bonsaj“ zo supermarketu, ale nemajú na to financie, že si aj z fikusu alebo iného supermarketového stromčeka môžete rôznymi technikami a spôsobmi spraviť niečo zaujímavejšie a tiež nasmerovať stromček správnym smerom na ceste k bonsaju.

Takže keď som dostal tento fikus, nechal som ho zvyknúť si na nové prostredie a čakal na jar, aby som ho mohol vybrať z „prenosného“ substrátu do priepustného zloženého z 80% zeolitu a 20% bonsajového substrátu z obchodu na pomoc s udržiavaním vlahy, keďže zeolit preschne veľmi rýchlo. Po presadení začal fikus rýchlo rásť, a preto som čoskoro začal s potápaním (Túto techniku si môžete naštudovať na hociktorom fóre). Tiež som odstrihol jednú malú vetvičku a strčil ju do substrátu či sa nezakorení. Asi za mesiac som zbadal na povrchu substrátu vytŕčajúce nové pekné a tučné korene, a keď som po rozobratí balu zistil že by ich malo byť dosť, odrezal som „potopenca“. Tiež som jemne vytiahol odrezok a zistil som že nepustil žiadne korene, no vyzeral že mu to vôbec nevadí, a tak som ho dal do pohára s vodou a sledoval každý deň či sa jej príliš veľa nevyparilo. Potom som obe časti fikusu dal vonku na slniečko nech sa letnia. Asi po troch týždňoch som videl že potopenec pekne rastie, a tak som začal s druhým potápaním. Za ten čas odrezok vypučil 3 malé korienky, tak kým som pripravoval ďalšie potápanie odstrihol som pár ďalších odrezkov a dal do pohára k prvému. Trošku neskôr som prvý odrezok zasadil do malej misky, ale neprežil to. Ďalšie odrezky už majú tiež malé korienky, ale tentokrát si počkám kým ich bude viac. Prešiel ďalší mesiac, a druhé potápanie sa tiež podarilo. Tak som odrezal nového potopenca a zimprovizoval malú krajinku. Plánoval som použiť iné kamene keď sa dostanem k Toryse nejaké nazbierať. O pár dní sa mi to podarilo, ďalší deň som ich na píle na dlažbu narezal a nalepil na kamenný plát  a tak je krajinka nateraz hotová. Ak sa odrezky chytia, pridám ich do krajinky. Momentálne pracujem na hlavnom stromčeku na ktorom chcem docieliť spätné pukanie aby vyrašili nové konáriky nižšie na stromčeku. Ide to pomaly, strihám opakovane vrchol na pár spodných listov, no neviem či sa to podarí podľa plánu a možno budem musieť vrúblovať – každopádne to som ešte nerobil a aspoň sa to konečne naučím.
Som spokojný s tým čo sa podarilo za 6 mesiacov a konečne mám aj penjing do interéru, ktorý mi bude skrášľovať náš veľký parapet v zime.

A čo ma to celé stálo?
Ficus - 9 euro
Kamenný plát - 3 euro

Substrát a keto - 3 euro
A teraz je rád na vás – zabavte sa J
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

penjing

penjing