utorok 21. februára 2017

PENJING NUMBER 5 - FIRST HARD PRUNING


Today I gently removed dry leaves with my fingers, because they stayed on all of my chinese elms last autumn - I do not know why, as previous year they changed colours and fell down.
I was looking forward to that and to see the branches finally and be able to prune them to get the crowns on their ways.
When the leaves were down, I could see the tangled branches, which is common sight on supermarket "bonsai" trees.
Luckilly the branches grew quite strong throughout the season being just pruned to shape, so I had a lot of them to choose from and at least on 2 left side trees the basic structures have been set after 2 hours of cutting - the right side tree needs to grow some more primary branches yet to look good, and that is what I will focus on this season.


SK:


PENJING ČÍSLO 5 - PRVÉ TVAROVANIE


Dnes som jemne odstránil suché listy prstami, pretože minulú jeseň neopadali ale ostali na všetkých mojích brestoch, aj na tých, čo predchádzajúcu jeseň zmenili farby a opadali.
Tešil som sa na to a tiež že konečne budem vidieť ako vyzerajú štruktúry korún a že ich budem môcť konečne natvarovať a nechať už rásť správnymi smermi.
Keď boli listy dole, ukázali sa typické poprepletané konáre aké vidíme na všetkých supermarketových "bonsajoch".
Našťastie stromčeky rástli silno celú sezónu a bolo z čoho vyberať, tak po 2 hodinách prestrihávania som bol schopný vybrať celkom slušné základy korún na dvoch stromčekoch vľavo. Ten vpravo ešte potrebuje viac primárnych vetiev a na to sa budem zameriavať túto sezónu.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

penjing

penjing